HABER DETAYLARI

GENEL BAŞKANIMIZ NURİ ÜNAL`DAN YARIYIL MESAJI


"Yarıyıl Tatilini Fırsata Çevirerek Çocuklarımıza Dinimizi Daha Fazla Anlatalım"

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri ÜNAL: “Yarıyıl Tatilinde Bütün Öğrencilerimizi Kur’an Öğrenmeye, Dinimiz İslam’ı Daha Yakından Tanımaya Davet Ediyorum”

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri ÜNAL, bugün itibari ile başlayan eğitim- öğretim yarıyıl tatili ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Geleceğimizin teminatı değerli öğrencilerimiz, kıymetli anne-babalar; çocuklarımız, evlatlarımız için 22 Ocak 2021 Cuma günü itibari ile 24 günlük bir tatil dönemi başladı. Bu tatil sürecini en verimli şekilde değerlendirmek adına hem siz değerli velilere hem de öğrencilerimize önemli sorumluluklar düşüyor.

Pandemi dönemi nedeni ile yüz yüze eğitimin gerçekleşmediği şu günlerde evlatlarımıza kazandırmamız gereken en önemli konuların arasında dini, ahlaki, manevi eğitimler gelir. Kısıtlamaların sürdüğü bir ortamda evlatlarımız hem derslerini çalışmaya devam etsinler, hem eğlensin ve dinlensinler fakat bu arada da dini eğitim-öğretimlerinden de geri kalmasınlar. Denilebilir ki bunu nasıl sağlayacağız.

Şöyle ki; Diyanet İşleri Başkanlığımızın çocuklarımıza yönelik yayınlarına tüm kitapevleri, kırtasiye, çoğu marketlerden veya sosyal medya hesaplarından erişilebilir. Bu yayınların bir çoğu internet ortamında da mevcut. Ayrıca imkânı olmayan bu türden yayınlara ulaşmakta zorluk çeken tüm vatandaşlarımız gerek müftülüklerimize gerek ise en yakınındaki Diyanet yayınevleri ile ilgili kurum – kuruluşlara müracaat ettiklerinde bu imkanlar kendilerine sağlanacaktır.

Yüce kitabımız Kur’an- ı Kerimi evlatlarına öğretmek, okutmak her Müslüman anne- babanın vazifesidir. Ülkemizin geleceği olan kıymetli öğrencilerimize, namaz nedir, nasıl kılınır, dua nedir, oruç nedir, Peygamberimiz kimdir, İslam dininin temel anlayışı ve güzel ahlakı nedir gibi bilgiler ile donatmalıyız. Eğitim müfredatımızın yanında bu alanda da evlatlarımızı yetiştirmeliyiz.

Evlerimizde bulunduğumuz süre zarfında gerek kitaptan gerek ise internet, televizyon vasıtasıyla çocuklarımıza dinimizi öğretelim, onların sorularına cevap verelim. Bilemediğimiz yerlerde din görevlilerimizden, en yakınınızdaki cami görevlimizden bilgi talep edebilirsiniz. Bundan çekinmeyin, İslam’ı çocuklarımıza öğretmek güzeldir. Gözümüzden esirgediğimiz kıymetlilerimizi manevi duygular ile de büyütürsek faydasını hem sizler hem de onlar gelecek yıllarda görecektir.

Ağaç yaş iken eğilir atasözünü unutmayalım. Şiddet olayları bu kadar artmışken, sokaklarda olaylar bu kadar artmışken, gelin evlatlarımıza hep birlikte yüce dinimiz İslam’ı, Kur’an-ı öğreterek geleceklerini kurtaralım. Anne babaya saygıyı, okulda öğretmenine saygıyı, komşuya saygıyı, çevreye ve bütün canlılara saygıyı, insana sevgiyi emreden dinimizi çocuklarımıza aşılamalıyız.

Tavsiyemiz şudur; günün belirli saatlerinde evlatlarımıza İslam’ın emir ve yasaklarını, sevgili peygamberimiz Hz.Muhammmed’in (sas) güzel ahlakını ve faydalı bilgileri aktaralım. Öğrensinler. Bu programlar için Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarını takip edebiliriz.

Bu vesile ile karne alan evlatlarımıza başarılar diliyor, güzel bir tatil dönemi olmasını temenni ediyorum. İnşaallah ikinci yarıyıl salgından kurtularak yüz yüze eğitimin başladığı bir zaman dilimi olur.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder