HABER DETAYLARI

ÇAĞLARI AŞAN FETHİN 569. YILI KUTLU OLSUN


"İÇİMİZDEKİ FETİH RUHU HİÇ SÖNMESİN "

Mevsim Mayıs’ın sonları… Yaz başlamış artık;

Gittikçe açılmakta, dağılmakta karanlık.

Türk Ordusu İstanbul’u sarmış çepeçevre;

Dünya girecektir bu sabah bir yeni devre.

Orhan Seyfi Orhon
 

ÇAĞLARI AŞAN FETHİN 569. YILI KUTLU OLSUN

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, İstanbul`un Fethinin 569. yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu;

Bir çağı kapatıp yeni bir çağın açılmasını sağlayan, İstanbul’un Fethinin 569. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz diyen Ünal şunları söyledi; “Çeşitli zaman dilimlerinde İstanbul’un fethedilmesi için çeşitli seferler yapılmıştır. Bu seferler sadece bir toprak parçasının alınması için değil, sevgili Peygamberimiz’in (sas) asırlar öncesinden müjdelediği “ne güzel kumandan ve ne güzel asker” övgüsüne mazhar olabilmek için yapılmıştır.

Ne mutlu ki, bu kutlu müjde şanlı ecdadımıza nasip olmuştur. Bunun içindir ki, ne kadar övünsek ve gurur duysak yerindedir. Daha yirmiiki yaşında olduğu halde, bu fetihle FATİH unvanını alan II.Mehmed Han’ı  ve o güzel kahraman askerlerini rahmetle, minnetle, şükranla ve dualarla anıyoruz.

İstanbul’un fethi tarihin sayfalarına silinmeyecek şekilde altın harflerle kazınmıştır. Dünya durdukça da unutulmayacaktır. Herkes tarafından ibretle hatırlanacaktır. Bizler de o kutlu fethi asla ve asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Her yönüyle fetih ruhunu her daim içimizde yaşatacağız.”

Surların arkasında kendi karanlık güçlerine güvenen kibirli Bizans’ın; imanla, inançla, ihlasla ve çalışmayla nasıl yıkıldığının en güzel göstergesi olduğunu belirten Genel Başkan Ünal şöyle devam etti; “İstanbul’un fethiyle, üstünlüğün sadece asker sayısına bağlı olmadığını, surların istediği kadar korunaklı olsa da güçlü bir irade karşısında aşılabileceği görülmüştür.

Tarihimizin şerefli sayfalarında, sayıca az olduğumuz zamanlarda bile nasıl zaferlere kavuştuğumuz yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmed Han 1453 yılında, dünyanın incisi olan İstanbul’a bir daha silinmemek üzere Türk-İslam mührünü vurmuştur. Ecdadımızın bu kutlu fethi ve zaferleri bizlere, özellikle de geleceğimizin teminatı gençlerimize her zaman ışık tutacaktır.

Bunun içindir ki; çocuklarımızı günün şartlarında ve geleceği şekillendirecek bir anlayışla yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi tarihini unutmadan, ilimle, sanatla, irfanla ve ahlakla kutlu hedefe ve çağ kapatıp yeni çağlar açmaya hazır olarak hazırlamalıyız.

İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya Camiinin yeniden ibadete açılması da ayrı bir mutluluk sebebimizdir. Akşemsettin Hazretlerinin duası ve katkısı asla unutulmayacak, Ulubatlı Hasan’ın burçlara diktiği sancak sonsuza kadar hür bir şekilde dalgalanacaktır. 

Bu duygularla; İstanbul’un Fethinin 569. yılını kutluyor, fethin şanlı komutanı cennet mekan Fatih Sultan Mehmed Han’ı, manevi fatihi Akşemsettin Hazretlerini, kahraman ecdadımızı ve o güzel askerleri şükranla, minnetle ve dualarla anıyorum.”
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder