HABER DETAYLARI

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR


Depremden etkilenen kamu çalışanlarının idari izinli sayılması ve kamu hizmetlerinin mobil araçlar ya da konteynerlerde güvenli bir biçimde sunulması için Cumhurbaşkanlığına başvurduk.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerimizdeki kamu görevlilerinin, birim amirleri tarafından mesaiye çağırıldığı bilgileri tarafımıza ulaşmaktadır. Elbette kamu hizmetlerinin devamlılığı esas olmalı, hiçbir vatandaşımız kamu hizmetlerinden mahrum kalmamalıdır. 

Ancak deprem bölgesindeki illerimizde çok sayıda kamu görevlimiz de hayatını kaybetmiştir. Birçoğu, aile bireylerini yitirmiş ya da evleri zarar görmüştür. Enkaz altında kalan, yaralı, yakınlarını kaybetmiş, halen oturacak konutları olmadığı için bir kısmı araçlarında, bir kısmı başka yerlerdeki yakınlarının yanına yerleşmiş, köyüne veya memleketine dönmüş kamu çalışanı sayısı da oldukça fazladır. Depremden etkilenen bütün vatandaşlarımız gibi kamu çalışanlarımız ve aile bireyleri de deprem travması yaşamaktadır. Bu durumdaki kamu görevlilerinin hizmet sunmasına imkân ve ihtimal yoktur. 

Kaldı ki, pek çok yerleşim yerinde kamu hizmet binaları da ya yıkılmış ya da çeşitli derecelerde hasar almış durumdadır. Bu arkadaşlarımızın kamu hizmeti sunmak için ne fiziki şartları, ne de ruhsal ve psikolojik durumları uygundur. 

Bu bakımdan depremden doğrudan etkilenen kamu çalışanlarının idari izinli sayılarak bir süreliğine rehabilite edilmesi, bozulmuş hayat düzenlerini yeniden kurabilmeleri için kendilerine süre tanınması gerekmektedir. 

Bölgedeki kamu hizmet binalarının hasarlı olmasından dolayı, birçok kamu görevlisi de haklı olarak hasarlı binalarda hizmet vermekten endişe etmektedir. Deprem bölgesinde hayatın normal akışına dönmesi için kamu hizmetlerinin ve ticari hayatın kesintisiz bir biçimde devamı da önemlidir. Bu durumda bölgede kamu hizmetlerinin hasar almış binalar yerine mobil olarak veya daha güvenli olan konteynerlerde sunulması yerinde olacak, görevine dönmekte çekincesi olan kamu çalışanları bakımından da tedirginlikleri gideren bir etki oluşturacaktır.

Bütün bu değerlendirmeler çerçevesinde bölgede depremden etkilenen kamu görevlilerinden isteyenlerin idari izinli sayılması, kamu hizmetlerinin mobil olarak sunulması ya da konteynerlerden sağlanması kamu hizmetlerinin devamlılığı konusunda, çalışanlarımızın fiziki imkânlarının artırılması ve ruhsal durumlarının gözetilmesi bakımından önemli bir adım olacaktır. 

Yetkililerimizin kamu çalışanlarının bu durumunu göz önünde bulundurarak gerekli adımları atacağını ümit ediyoruz.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder