HABER DETAYLARI

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ HİLMİ ŞANLI BURSA İL MÜFTÜLÜĞÜ`NÜ ZİYARET ETTİ.


GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ HİLMİ ŞANLI BURSA İL MÜFTÜLÜĞÜ’NDE BU YILDA YETKİLİ SENDİKA OLMALARI DOLAYISIYLA ŞUBE BAŞKANIMIZ VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZLE BİRLİKTE İL MÜFTÜLÜĞÜ ÇALIŞANLARINA TEK TEK TEŞEKKÜR ETTİ.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcımız Hilmi Şanlı Bursa İl Müftülüğü çalışanlarını ziyaret ederek bu yılda Türk Diyanet Vakıf-Sen’e verdikleri yetki ve duydukları güvenden dolayı müftülük çalışanlarını gezerek tek tek teşekkür etti. Daha sonra şube yönetimi, iş yeri Temsileri ve üyelerle, İl Müftülüğü Sendika İş yeri Temsilciliğinde basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Şanlı şunları söyledi:

Bugün tüm şiddetiyle yok etmeye programlanmış güçlerin pençesinde hala ayakta kalmaya çalışan Gazze ve Filistin halkının tüm insani ve imani bağlarla yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Türk milletinin tüm mazlum coğrafyalarda olduğu gibi Gazzeli kardeşlerimize reva görülen bu katliamda da duyduğu derin hissiyatı ve acıyı hissediyoruz. Bu vesileyle vicdan sahibi tüm insanlara boykotu devam ettirme çağrımızı yeniliyoruz. Gönül mimarlarımız olan din görevlilerimizle, başta vatanımız selameti, şehitlerimiz ve zulme uğrayan tüm insanlarla birlikte Filistinliler için her vakit duada buluşma çağrısı yapıyoruz. Soykırım gerçekleştiren, buna seyirci kalan ve dahası alkış tutan her kesimi de şiddetle kınıyor, onların bu tavırlarını insanlık adına hayretle karşılıyor, iyilik ve kötülük mücadelesinde, adalet ve zulümde, yaşatma ve öldürmede ve dahi insanlıkta tarihin yanlış tarafına yazılacaklarını açıklıkla beyan ediyoruz diyen Şanlı sözlerini şöyle sürdürdü;

Son yapılan 7. Dönem Toplu Sözleşme de öncekiler gibi memurun sorunlarının tartışılmadığı, müzakere edilmediği, en önemli meşru zeminin heba edildiği bir süreç olmuştur. Bu nedenle diyoruz ki; yetkili sendikanın son kullanma tarihi geçmiştir. Bu durumu kendileri de görüyor, erimenin önüne geçmek için, kutsal hak arama aracı olan sendikacılığı, eşantiyon sendikacılığı veya üye aidatlarının Filistin’e gönderdiklerinin yalanı üzerinden sendikacılık yapıyorlar.

1. dereceye gelen memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi, Yardımcı Hizmetli Sınıfının kaldırılarak bu sınıftakilerin GİH sınıfına geçirilmesi, Enflasyon farkının 0 zam demek olduğunu, mutlaka refah payı verilmesi gerektiğini, Temmuz ayında 8,077 TL Ocak da 12,174 TL olan ilave ek ödemenin memur emekli maaşlarına yansıtılmasını, Enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizin geçinme şartlarını dikkate alan bir maaş düzenlemesi, Fazla mesai ücreti, harcırah tutarları ile aile çocuk yemek giyecek ve diğer yardımların günün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, lojman sıkıntısının giderilmesi, köylerde görev yapan imamlarımıza orman bölge müdürlüklerinde köylüye yapılan yakacak yardımının aynısının yapılmasını, kariyer kadrolarının çalışan personel sayısın 3/2 si kadar artırılarak çalıştığı yıla göre verilmesini, kul hakkı olarak gördüğümüz “sözlü mülakatların” kaldırılmasını istiyoruz. Özellikle vaiz ve murakıpların özlük haklarının düzeltilmesini ve kurumumuzda vekil olarak görev yapan, asgari ücretin çok altında ücret alan vekil imam, müezzin ve Kur’an kursu öğreticilerin ücretleri bir an önce asgari ücretin üzerine çıkarılmalıdır. Önümüzde Kurban Bayramı var. Hükümetimiz; emeklisine, işçisine bayram ikramiyesi veriyor da sadece memura vermiyor. Memurda bayramda kurban kesmek istiyor, çocuklarıyla mutlu bayram geçirmek istiyor. Memurlara da bayram ikramiyesi verilmesini istiyoruz. Son olarak ta Diyanet İşleri Başkanlığına çağrıda bulunan Şanlı; personelin maaş aldıkları bankaların promosyon ücretlerini gözden geçirmelerini ve güncelleme yapmalarını talep ediyoruz dedi. Daha sonra Şanlı sözlerini şöyle tamamladı;

“32 yıl önce çıktığımız hak mücadelesi seferinde, kutsal kervanımız her gün büyüyerek yoluna devam ediyor. Devletin olmadığı yerde memur da olmaz gerçeğinden yola çıkarak; bir taraftan kamu görevlilerimizin hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi bir taraftan da varlığımızın teminatı Türkiye Cumhuriyeti ve temelleri üzerinde yükseldiği tarihimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hak aramanın, haksızlığa karşı mücadele etmenin, güçsüzün yanında olmanın, ekmek kavgasının kutsallığına inanıyor ve sendikacılığa da bu gözle bakıyoruz. Bugün 41 şube ve 20 bine yaklaşan üye sayımız ile memurlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.

Sendika enflasyonun yaşandığı, hiçbir bilgi birikimi ve tecrübesi olmadan, kendini sendikacı ilan eden kişileri dikkate almasınlar. Memur sorunlarının çözülmesini, hak ettiği mali ve özlük haklarına kavuşmak istiyorsa Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalarımızı yetkili yapmak zorundadır.

Bu cümlelerden hareketle bizlere üye olarak destek veren her bir dostumuza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Emanetinize halel getirmeyeceğimize, yüzünüzü yere baktırmayacağımıza söz veriyorum diyerek sözlerini tamamladı. Genel Başkan Yardımcımıza Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanımız Eyüp Bulut ve Şube Başkan Yardımcılarımız Tuncay Özen, İsmail Kisha, Mustafa Çağşar, Oktay Çaça, Şerif Savcı ve Mahmut Sak ile İş Yeri Temsilcilerimiz Hasan Altay, Hüseyin Sivri ve Ramazan Şahin eşlik ettiler.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder