HABER DETAYLARI

BERAT GECESİ ARINMAMIZA, BAĞIŞLANMAMIZA VESİLE OLSUN


Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; 27 Mart Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece idrak edeceğimiz Berat Kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Günahlarımızdan kurtuluşumuza, affımıza ve arınmamıza vesile olması duasıyla Berat gecesi kutlu olsun” dedi.

Ünal, “Berat, Yüce Allah’ın affetmesi, bağışlaması, günah ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Berat gecesini, işlenen günahlardan arınma, bağışlanma ve mağfirete ulaşmaya vesile yapabilmeliyiz.   

Bu tür geceler, günler ve zaman dilimleri, hayatımızda yapılan yanlışlardan dönmeye, geçmiş ile muhasebeye ve geleceğe daha güzel işler yapmaya araç olmalıdır.

Manevi duyguların yoğunlaştığı böyle gecelerde, güzelliklerin devamlı yaşanması sağlanmalıdır. Günahlarımıza tövbe edilmeli, kendimiz, ailemiz, milletimiz, İslam alemi ve bütün insanlık için dua etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz virüs salgını başta olmak üzere, bütün hastalıklardan, bela ve musibetlerden korunmamız için Allah’a yalvarmalıyız.

Milletimiz, böyle özel gün ve geceler olan kandil günlerine ayrı bir önem vermektedir. İnsanlar davranışlarında daha sakin, hoşgörülü ve daha yardımsever olmaktadır. Güzel tutum ve davranışları sadece bir güne değil, her zaman uygulamaya geçirmeliyiz. Böylece hayatımız dengeli ve dünden daha hayırlı işler yapmamıza sebep olabilir.

“Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim.” müjdelerine ulaşabilmek için Yüce Allah’a samimiyetle dualar etmeliyiz. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sas) o güzel yaşantısını örnek almalıyız.

Bu duygularla, Diyanet ve Vakıflar çalışanlarımızın, üyelerimizin, milletimizin ve İslam aleminin Berat gecesini tebrik ediyor, sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberliğin daim olmasını, maddi-manevi bütün sıkıntılardan kurtulmamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Ekleyen: Türk Diyanet Vakıf-Sen

YORUM EKLE

E-Posta Adresiniz YayınlanMAyacaktır!!.
Lütfen Gerekli Alanları Doldurunuz..*
 


 


 
 

Gönder